Squids inofficiella agilitydebut

Idag var vi på klubbens månadstävling i agility för första gången. Man kör en lättare klass och en svårare. Fast man kan bara få pris i den klass man tävlar i (lätt för Squid, svår för Shejpa med andra ord), tyvärr… För Squid var det debuten i tävlingssammanhang och jag är jättenöjd! Hon nollade båda loppen och hade bäst tid. Vi vann den lätta klassen och hade vunnit den svåra också om vi hade fått 😀 Med Shejpa fokuserade jag på slalom, i den enkla klassen sprang jag ut i sidled och belönade efteråt, i den svåra klassen sprang jag förbi henne in i mål utan att titta på henne. Hon klarade slalomutmaningarna utan problem!

Här kommer en liten film:

15 svar på ”Squids inofficiella agilitydebut

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras.

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.